Na bieżąco #6 - wydarzenia w styczniu

Mroźny styczeń nie zachęca do wyjścia z domu, ale mam nadzieję, że większość z was w postanowieniach noworocznych ujęła również wyzwania kulturalne. Oprócz głośnej w mediach akcji "Przeczytam 52 książki w 2015 roku" zachęcam do podjęcia również mniejszych inicjatyw np. raz w miesiącu wyjść do kina/na wystawę/na koncert. Dlatego w dzisiejszym poście wspomnę o wydarzeniach w większości z Trójmiasta, które moim zdaniem prezentują się najciekawiej na najbliższe tygodnie.

Na początek coś dla Warszawiaków – w kinie Iluzjon od 10 do 30 stycznia prezentowane będą filmy nominowane do Orłów czyli najważniejszych polskich nagród filmowych. W repertuarze m.in. Bogowie, Jeziorak, Jack Strong, Miasto 44, Pani z przedszkola, Obce ciało, Hardcor Disko. Szczegółowy plan projekcji tutaj

12-26 stycznia ZLOKALIZOWANI Wystawa młodych trójmiejskich projektantów
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

"Celem wystawy jest zaprezentowanie zarówno projektów studenckich jak i absolwentów. Ci pierwsi dostrzeżeni przez wykładowców już niebawem staną się samodzielnymi projektantami. Ich niewiele starsi koledzy zaprezentują projekty rozpoznawalne i obecne realnym rynkowym świecie. Wielu z nich jest już marką samą w sobie, co może tylko dać przedsmak tego co nas czeka w przyszłości. Na wystawie będzie można podziwiać nie tylko indywidualne projekty twórców oraz realizacje wykonywane ze znanymi firmami. Imponujący przekrój działalności projektowej wiedzie od jachtów i pociągów, przez modę i biżuterię aż do urządzeń rehabilitacyjnych. Obecne na wystawie będą również ikony polskiego projektowania znane w Polsce i za granicą. Obraz całości jaki ma wyłonić wystawa, to spójny przekaz mówiący o jakości i stylu gdańskiej szkoły projektowej." (Źródło: kultura.trojmiasto.pl)

Myślę, że jest to niecodzienne wydarzenie i dlatego postanowiłam w nim uczestniczyć – dla mnie wystawa projektów to zupełna nowość! Ciekawi mnie czy dostrzegalna będzie różnica między pracami studentów, a znanymi już na świecie nazwiskami.

14-15 stycznia Balkan Fest
Miejsce: Krzywy Domek w Sopocie

Sopockie Towarzystwo Naukowe i Naukowe Koło Slawistów Uniwersytetu Gdańskiego organizują spotkanie dla fanów bałkańskiej kultury. W programie przewidziana jest nauka podstaw języka serbskiego i chorwackiego, wykład na temat głagolicy, a także pokaz filmu "Obiecaj mi" słynnego reżysera Emira Kustricy oraz koncert zespołu Balkan Sevdach. Szczegóły tutaj .

15- 18 stycznia V Dni Muzyki Nowej
Miejsce: Klub Żak w Gdańsku


Zamysłem V edycji DNI MUZYKI NOWEJ jest prezentacja twórców spoza mainstreamu, bez zagłębiania się w pozorne granice stylistyczne. Na Festiwalu pojawią się artyści umiejących przekuć bogactwo tradycji muzycznych na indywidualny język muzyczny, którzy odczarowują stereotypy "niedostępności" muzyki współczesnej. Będzie można usłyszeć takich twórców jak: JACASZEK & KWARTLUDIUM, KATARZYNA BOREK & VOJTO MONTEUR, JACEK MAZURKIEWICZ, CHARLOTTE HUG & FREDERIC BLONDY. Dla fanów nowych brzmień zapewne będzie to nie lada gratka. Jeśli jesteście zainteresowani tym festiwalem odsyłam Was na stronę klubu

16 stycznia ENEMEF: Noc najlepszych filmów w 2014 roku
Miejsce: sieć kin Multikino w całej Polsce

Świetna okazja do nadrobienia głośnych tytułów, w tym każdy z innego gatunku – wzruszający i romantyczny "Gwiazd naszych wina", specyficzny i kolorowy "Grand Budapest Hotel", kosmiczny "Interstellar" i wojenna "Furia". We wszystkich kinach obowiązuje ten sam repertuar. Warto również zwrócić uwagę na NOC KINA w dniu 30 stycznia, być może w waszych miastach pojawią się filmy, które przegapiliście na wielkim ekranie.

17-28 stycznia Święto Gdańskiej Nauki


Bardzo obfity program wydarzenia zawiera w sobie m.in. grę miejską "Śladami Jana Heweliusza", warsztaty antropologiczne i astronomiczne, koncert noworoczny w rytmach soulowo-funkowych oraz spacery po Gdańsku z przewodnikiem śladem uczonych. Więcej informacji na stronie www.janheweliusz.pl

Komentarze

Popularne posty