Do kina marsz! - premiery kinowe w marcu 2016

Z utęsknieniem czekałam na marzec, kiedy po oscarowym wyścigu będziemy mogli odetchnąć od głośnych tytułów kreujących się na światowe arcydzieła. Choć, o dziwo, kina w marcu również zachęcają nas do obejrzenia kilku naprawdę ambitnych filmów. Oto i one. 

PREMIERY 4 MARCA

CAROL

Od miesięcy polscy widzowie czekają na najnowszą premierę z Cate Blanchett. Oczekiwania były tym większe, że „Carol” był nominowany do Oscarów w sześciu kategoriach i niestety, jak już wiemy, nie zdobył żadnej statuetki. Nie oznacza to, że jest to film zły. Mamy do czynienia z adaptacją literatury amerykańskiej, kontrowersyjnej jak na swoje lata czyli lata 50-te, kiedy to homoseksualizm był uznawany za chorobę psychiczną. Między dwiema głównymi bohaterkami rodzi się specyficzna więź, w której strony nie są sobie równe. Moim zdaniem „Carol” jest świetnym filmem pod względem kostiumów i scenografii, zaś sama historia i aktorstwo nie powaliło mnie na kolana.

HISTORIA ROJA

Kolejny polski film historyczny tym razem przybliża sylwetkę szerzej nieznanego Mieczysława „Roja” Dziemieszkiewicza, dowódcę oddziału partyzanckiego na Mazowszu, który już po zakończeniu II wojny światowej walczy z władzą ludową.

NAWET GÓRY PRZEMINĄ

Chiński dramat opowiadający o miłosnym trójkącie na przełomie 25 lat. Dwóch najlepszych przyjaciół z dzieciństwa zakochuje się w tej samej dziewczynie, z biegiem lat ta wybiera zamożniejszego z nich. „Nawet góry przeminą” to nie tylko historia miłosna, ale też stadium zmian społecznych w Chinach oraz uniwersalna opowieść o dojrzewaniu. Film brał udział w konkursie głównym w Cannes oraz zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w San Sebastian.

PREMIERY 11 MARCA

WSTRZĄS

W nieoczywisty sposób inspiracją do stworzenia tego filmu był…artykuł prasowy na temat dra Bennetta Omalu, który powiązał fakt mikrourazów spotykających sportowców i ich dalsze zaburzenia depresyjne oraz próby samobójcze. W głównej roli występuje Will Smith, któremu rzadko udaje się wybić ze swojego komediowego wcielenia. Mam nadzieję, że będzie miał coś ciekawego do powiedzenia.

NIEWINNE

Film, na który czekam najbardziej w tym miesiącu. Polsko-francuska koprodukcja z udziałem Agaty Kuleszy i Agaty Buzek jako zakonnic, które doznały gwałtu ze strony Armii Radzieckiej, w wyniku czego większość sióstr zaszła w ciążę. Problem stara się tuszować siostra przełożona, choć część ciężarnych nie chce pozbyć się dzieci, które przecież są darem Bożym.

EL CLAN

Mafijna historia rodem z Argentyny. Rodzina Puccio zajmuje się porywaniem dla okupu, co zamożniejszych obywateli Buenos Aires. Cała akcja rozgrywa się na początku lat 80-tych, kiedy to w kraju władza wyzwala się z rąk wojskowej junty. Myślę, że to pozycja dla nieco ambitniejszych kinomanów, którą znajdziemy jedynie w kinach studyjnych.

NIEOBECNOŚĆ
Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka m.in. „Ostatniego dzwonka”, sięgnęła po formę dokumentu, aby opowiedzieć o swoim zmarłym mężu Piotrze, również reżyserze. Lubię takie autobiograficzne opowieści, więc chętnie wybrałabym się na ten film. O dziwo powstał on w 2014 roku, a dopiero teraz ma szansę zawitać do kin studyjnych.

PREMIERY 18 MARCA

ZABÓJCZYNI

Chiński zwycięzca ostatniego festiwalu w Cannes. Akcja rozgrywa się wieki temu, kiedy to jeszcze tradycyjne stroje tamtejszej kultury, znane nam z książek i obrazów, były jeszcze popularne. I to właśnie strona wizualna tego filmu jest moim zdaniem najbardziej interesująca. Miałam okazję zobaczyć już ten film i zupełnie nie zainteresowała mnie fabuła, która skupia się na młodej dziewczynie wychowanej na zawodową zabójczynię. Pewnego dnia ma ona za zadanie powrócić w swoje rodzinne strony i zabić mężczyznę, który w czasach dzieciństwa był jej wskazywany jako przyszły małżonek. Bardzo liryczny film, przeznaczony dla pewnego zamkniętego grona fascynatów kina azjatyckiego.

DAMA W VANIE

Maggie Smith jako zdziwaczała staruszka mieszkająca w vanie, która nawiązuje znajomość ze swoim… sąsiadem (parkuje na jego podjeździe). Para tworzy dość ekscentryczną mieszankę dla okolicy, elegancki erudyta zadaje się z zaniedbaną, starą kobietą, ale okazuje się że potrafią oni znaleźć wspólny język.

POWRÓT

Syn miejscowego bogacza wraca w rodzinne strony na ślub swojego ojca z o wiele młodszą kobietą. Odnawia kontakt z dawnymi przyjaciółmi i poznaje historię, która rzuca cień na rodzinę swojego przyjaciela. Chłopak stara się zatuszować fakty mogące skomplikować ich wspólne losy. W obsadzie Geoffrey Rush i Sam Neil. Z opinii znajomych wiem, że widowni Warszawskiego Festiwalu Filmowego „Powrót” bardzo się podobał.

CAŁY TEN CUKIER

Dokument, który koniecznie muszę zobaczyć! Powodem zainteresowania jest moje uzależnienie od cukru, niepozwalające mi oprzeć się myśli o zjedzeniu codziennie czegoś słodkiego. Od jakiegoś czasu mam świadomość zgubnych skutków tego nałogu, dlatego jestem ciekawa jak wyglądało życie reżysera tego filmu Damona Gameau, który w ramach eksperymentu nie jadł cukru…przez 3 lata, żywiąc się tylko zdrową żywnością, która jak wiemy i tak jakąś zawartość cukru zawiera. Po tym okresie zaczął on spożywać przez 60 dni po 40 łyżeczek cukru czyli mniej więcej tyle ile dostarcza sobie każdego dnia ekspert ds. cukru pewnego koncernu pijący po 12 puszek gazowanego napoju. Mam nadzieję , że o tym jak wygląda rynek przemysłu cukierniczego i  manipulacje światowych koncernów będzie można się szczegółowo dowiedzieć z filmu „Cały ten cukier”.


Komentarze

Popularne posty