Rusza 13. Millenium Docs Against Gravity po raz pierwszy w Gdyni!

Dzisiaj czyli 18 maja w Gdyni rozpoczyna się pierwsza trójmiejska edycja największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce – Millenium Docs Against Gravity. Mam nadzieję, że będzie to kolejny trójmiejski festiwal, który będzie cieszył się świetną renomą i doskonale dobranym programem. Wszystko na to wskazuje, ponieważ z listy festiwalowych filmów udało mi się wybrać 10 tytułów, które koniecznie muszę zobaczyć. Jeśli macie okazję wybrać się w Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu lub Warszawie na tamtejsze edycje Millenium Docs Against Gravity skorzystajcie z moich podpowiedzi.

CZAS POKAŻE
Jacy byliśmy kiedyś, a jacy jesteśmy teraz? Czy powinniśmy patrzeć na upływający czas, na to, co się z nami dzieje, co zyskujemy, a co tracimy wraz z jego upływem? Film jest szóstą częścią cyklu filmowego o Lipsku, kręconego przez Andreasa Voigta od 1986 roku, portretującego mieszkańców miasta, którzy zdecydowali się wyjechać i osiedlić się w innych rejonach Niemiec.

Mam nadzieję, że będzie to powolny, nostalgiczny obraz jakiego od dłuższego czasu brakuje mi do osiągnięcia pełnego, acz inteligentnego relaksu.

CZŁOWIEK
„Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku” – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand. Tworzy on z tego filmu porywające i wizualnie epickie kino dokumentalne.

Obserwacja zwykłych ludzi i ich odpowiedzi na proste pytania od zawsze sprawdzają się w kinie dokumentalnym. Tak jak w to było z „Gadającymi głowami”, „Samsarą” czy „Baraką”, są to filmy uniwersalne trafiające do publiczności na całym świecie. „Human” odbił się szerokim echem w świecie dokumentalnym rok temu, cieszę się że w końcu zawitał też do Polski.

HOMO SAPIENS
Co pozostanie z naszej cywilizacji, gdy w końcu wyginiemy? Puste przestrzenie, opuszczone budynki, sklepy, kina, szpitale, biura, szkoły, biblioteki, parki rozrywki i więzienia. Ruiny miast, które coraz bardziej porastać będzie roślinność. Zarośnięte wysypiska śmieci i zbiorniki wody czy rozpadający się na drodze asfalt… Przestrzeń, w której mieszkamy, po naszej zagładzie ponownie przejmie natura, z której kiedyś brutalnie ją wyrwaliśmy.

Po lekturze książki „Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca” film ten wydaje się być idealnym uzupełnieniem tematu.

LO I STAŁO SIĘ. ZADUMA NAD ŚWIATEM W SIECI

Werner Herzog, niestrudzenie odkrywający zakamarki ludzkiego ducha, w najnowszym filmie bierze się za internet. Podróż zaczyna od samych źródeł – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy e-mail. Według wielu badaczy ludzkość weszła wtedy w nową erę – erę cyfrową. Herzog w charakterystycznym dla siebie, zarazem ciepłym i ironicznym stylu przygląda jej się na wszelkie sposoby.

Wielki Herzog wraca do tego co robi najlepiej czyli reżyserowania dokumentów. Nigdy dotąd nie oglądałam dokumentu o technologiach, dlatego bardzo ekscytuje mnie, że będzie to spotkanie z twórcami internetu, wynalazku bez którego nie wyobrażam sobie życia.

HITCHOCK/TRUFFAUT
Film to oglądany po latach zapis legendarnego spotkania dwóch wizjonerów kina. Historia realizacji wywiadu rzeki – przeprowadzonej przez osiem dni rozmowy między wielkimi reżyserami, których na pierwszy rzut oka, poza pasją do kina, nic nie łączy. Z jednej strony dystyngowany człowiek-legenda: Alfred Hitchcock, z drugiej młody gniewny: Francois Truffaut.

Prawdziwie filmowy dokument. Liczę na perełkę w tym zestawieniu!

MUZEUM NIEWINNOŚCI
Turecki laureat Nagrody Nobla Orhan Pamuk założył w 2012 roku w Stambule wyjątkowe i niezwykle osobiste muzeum. Mieści się ono w XIX-wiecznym budynku, w środku pełnej antykwariatów ulicy, w dzielnicy Çukurcuma, a u podstawy ma fikcję. Nazywa się Muzeum Niewinności, tak jak tytuł pierwszej powieści Pamuka.

Kiedyś zaczytywałam się w Pamuku, ponieważ intrygowała mnie egzotyka jego tureckiej prozy. Wiem, że pisarz napisał nawet oddzielną książkę-przewodnik po swoim ukochanym mieście, chętnie porównam to z rzeczywistym obrazem Stambułu.

WIDZ ZADZIWIONY
Zdumienie światem to pierwszy krok w kierunku filozofii, ale i podstawa obcowania z kinem. Film Pêry to dzieło pomiędzy manifestem a esejem, analizujące nasze odczucia związane z X muzą. Co tak naprawdę pociąga nas w ciemnej sali kinowej? Co właściwie odróżnia kino od religii? Jak daleko jest od kinofilii do wojeryzmu? Jakie prawa i powinności ma współczesny widz?

Filozoficzny wywód o świecie filmu? Bardzo chętnie!

DZWINY ROMANS Z WŁASNYM EGO
Przejmujący, rozpisany na kilka aktorek i światowych metropolii, list miłosny reżyserki do starszej siostry, której życie przestało się układać. Rowan, piękna, przebojowa dziewczyna, wyjeżdża z zapadłej miejscowości do Londynu, gdzie studiuje sztukę, imprezuje i otacza się artystami. Świat stoi przed nią otworem – ale w pewnym momencie coś zaczyna się psuć.

Brzmi jak potencjalnie świetny pomysł na fabułę. Jako młoda osoba na rozstaju dróg, nie wiedząc w którym kierunku zmierza moja przyszłość, bardzo potrzebuje tego typu dokumentów. Mam jedynie nadzieję, że zakończenie nie będzie rozczarowujące.

DROGA DO MISTRZOSTWA

Kora „spotyka” samą siebie jako 8-letnią dziewczynkę. Agnieszka Holland przygląda się sobie jako młodej buntowniczce. Rafał Olbiński zbiera w wodzie i pod wodą kobiece natchnienia do swojego malarstwa. Tomasz Stańko pokazuje jak z błędów ewolucji zrobić sztukę. Janusz Gajos próbuje znaleźć wyjście ze snu, który go prześladuje. Wszystkie te postacie spotykają się na jednym ekranie.


Lubię oglądać swoje stare fotografie, czytać dane zapiski, bo zawsze uświadamiam sobie wtedy jak marzenia kreują rzeczywistość. Chętnie obejrzę zapis spotkań z artystami, którzy dzielą się swoją osobistą drogą do sukcesu. 

Komentarze

Popularne posty