Do kina marsz! - premiery kinowe w czerwcu 2016

PREMIERY 3 CZERWCA

Baby Bump

Pierwszy kinowy film Kuby Czekaja miałam okazję zobaczyć już w listopadzie podczas 20.Forum Kina Europejskiego „Cinergia” w Łodzi i na początku miałam problem, jak ocenić ten film. Jest to kino alternatywne, mocno odbiegające od schematów opowieści fabularnych, ale dzięki temu przebija się świeżym spojrzeniem na temat dorastania nastolatków i niedojrzałych dorosłych. Jeśli nie lubicie eksperymentów filmowych omijajcie „Baby Bump” z daleka, choć polecam Wam przełamać swoje schematy myślowe.

Dzień Bastylii

Uważam, że zawsze warto wybrać się na film z Idrisem Elbą, bo jest to jeden z nielicznych aktorów współczesnych, który hipnotyzuje na wielkim ekranie. Dlatego „Dzień Bastylii” na pewno zobaczę. Ale nie tylko z powodu świetnego aktora może to być film udany, ponieważ fabuła również zapowiada się interesująco. Jak zwykle Elba wciela się w przedstawiciela policyjnych władz, który dostaje za zadanie znalezienia osoby odpowiedzialnej za eksplozję na przystanku paryskiego metra. Podejrzewany jest znany kieszonkowiec, który tego dnia wyrzucił zawartość torebki swojej ofiary właśnie na tym przystanku. Agent jako pierwszy dociera do podejrzanego, z którym musi zacząć współpracować, aby odnaleźć prawdziwego winowajcę.

Szukając Kelly

Film o poświęceniu rodzica, który nie może pogodzić się z utratą córki. Kelly porzuciła rodzinę, aby związać się z muzułmaninem i żyć według jego wiary. Ojciec przez 10 lat próbuje odnaleźć córkę i nic innego już go nie interesuje. W tym szaleńczym pędzie bezustannie towarzyszy mu syn, który również poświęca swoje młode życie w imię braterskiej miłości.

Idol z ulicy

Od samego początku narzucają się porównania ze „Slumdogiem”, bowiem znowu mamy do czynienia z prawdziwą historią „od zera do bohatera”. Mohhmmad Assaf to młody Palestyńczyk ze strefy Gazu, który od dzieciństwa marzył o założeniu zespołu i tworzenia muzyki. Niezrealizowane marzenie ma okazję się ziścić, gdy w Palestynie pojawia się program „Idol”, a chłopak staje się ulubieńcem publiczności bez względu na podziały polityczne.

PREMIERY 10 CZERWCA

Warcraft: Początek

Zupełnie nie orientuję się w świecie gier komputerowych, ale od miesięcy słyszę, że dla fanów jest to najbardziej wyczekiwany film od kilku lat. Podoba mi się fakt, że zdecydowano się na rozbudowę produkcji na kilka części i rozpoczęcie historii od czasów przed momentem, w którym rozgrywa się akcja gry. Ja raczej nie skuszę się na film fantasy, ale zapewne duża rzesza widzów będzie tym obrazem zachwycona.

Zanim się pojawiłeś

Myślałam, że to kolejna romantyczna historia, która będzie powielać znane schematy, dopóki nie zobaczyłam zwiastunu tego filmu w kinie. „Zanim się pojawiłeś” opowiada o spotkaniu młodej dziewczyny i niepełnosprawnego chłopaka, który uświadamia jej jak bardzo ogranicza się w swoim życiu. Louisa mieszka w małym miasteczku, nie podróżuje, nie ma żadnych konkretnych zainteresowań. Przed poznaniem Willa prowadzi monotonne życie: praca-dom-praca. Chłopak mimo że sam nie jest w stanie fizycznie zrealizować wszystkich swoich planów i marzeń, inspiruje swoją opiekunkę do zmiany swojego życia, a stąd już o krok do prawdziwej, wspierającej miłości.

Wojna

Duński dramat wpisuje się w aktualne kino wojenne. Sierżant Claus Pedersen stacjonował w afgańskiej bazie wojskowej, do czasu kiedy podejmując kontrowersyjną decyzję podczas ataku talibów zostaje oskarżony o zbrodnię wojenną. Odbije się to nie tylko na życiu mężczyzny, ale także jego żony i trójki dzieci. Był to zeszłoroczny kandydat do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, więc spodziewam się kina z wyższej półki. Do znalezienia w kinach studyjnych.

PREMIERY 17 CZERWCA

Gdzie jest Dory?

Kiedyś bardzo lubiłam bajkę „Gdzie jest Nemo?”, bo była czymś innym ze znanych dotychczas filmów animowanych. Stworzenie kolejnego filmu z tej serii, tym razem z perspektywy innej rybki – Dory, wielkiej zapominalskiej, która próbuje przypomnieć sobie czasy dzieciństwa i odnaleźć swoją rodzinę. Mam nadzieję, że będzie to kolejna udana produkcja, ponieważ dobra passa animacji od kilku sezonów trwa i zadziwia widzów takich jak ja, którzy myśleli że po 20-tce, a przed założeniem własnej rodziny uwolnią się od bajek. Nic bardziej mylnego J

Piknik z niedźwiedziami

Od dłuższego czasu nie oglądałam żadnego filmu drogi. Ani nie widziałam Roberta Redforda na wielkim ekranie. W „Pikniku z niedźwiedziami” wciela się on w pisarza, który zamierza złapać zew wolności i wraz z przyjacielem powędrować po USA. Okazuje się, że dla drugiego mężczyzny jest to nie tyle przygoda, co ucieczka przed wierzycielami.

Frankofonia

Rosyjski reżyser Aleksander Sokurow postanowił połączyć formę dokumentu i fabuły, aby opowiedzieć o losach Luwru podczas okupacji niemieckiej. W tle głos reżysera przybliża zarys tamtejszej historii, a na ekranie widzimy po kolei dyrektora Luwru, zaangażowanego mecenasa sztuki i ich działania ku ochronie arcydzieł. Sokurow podejmuje się ciężkiego zadania, chcąc połączyć moraliet o sztuce na tle historii. „Frankofonia” zaszczyciła festiwal w Wenecji, więc uważam że warto zmierzyć się z tym filmowym wyzwaniem.

PREMIERY 24 CZERWCA

Lolo


Lubię oglądać na wielkim ekranie Julie Delpy i cieszy mnie, że ta aktorka zaczęła się wcielać również w reżyserkę. Jak już dobrze wiecie francuskie kino jest moim ulubionym, ze względu na dystans bohaterów do samych siebie, poczucie humoru i wiarę w lepsze jutro. Bohaterka „Lolo” Violletta poznaje na wakacjach mężczyznę, który w końcu leczy jej zranione 40-letnie serce. Przeżywają słodki romans, ale gdy po wakacjach wracają do Paryża, sprawy zaczynają się komplikować. 

Komentarze

Popularne posty