Historia o potrzebie miłości - "Długi, wrześniowy weekend"

Uwielbiam filmy, w których Kate Winslet wciela się w role poranionych kobiet z innych epok. I tym razem się nie zawiodłam, ekranizacja książki "Długi, wrześniowy weekend" pozostaje wierna oryginałowi, a obsada została starannie dopasowana do portretów psychologicznych bohaterów. Niemniej w tym przypadku nie mogę powiedzieć, aby film był lepszy od książki. Moim zdaniem książka jest bogatsza w przemyślenia narratora czyli Henry'ego, syna Adele opowiadającego po latach historię kilku dni, podczas których w ich domu ukrywał się zbieg, a między parą dorosłych rodzi się uczucie. Wcześniej Adele była porzuconą kobietą, która do tego stopnia odczuwała brak miłości, że izolowała się od świata i momentami popadała w chorobliwe obsesje. Mam słabość do takich bohaterek, określanych przeze mnie syndromem Anny Kareniny, bo na podstawie własnych doświadczeń wiem, że blisko mi do takiej emocjonalnej postawy.

Joyce Maynard rewelacyjnie opisała relację matki z synem, ich wspólną niedolę i próbę zrozumienia sensu istnienia. Podczas ich wspólnie spędzonego czasu z Frankiem, chłopiec ma okazję nauczyć się jaka jest rola mężczyzny, dlaczego ludzie potrzebują miłości i poznaje uczucie zazdrości. Henry wraca pamięcią do chwil, które spędził z matką samotnie, a ona opowiadając mu swoją bolesną przeszłość próbowała ustrzec nastoletniego chłopca przed ciężkimi błędami dorosłości. To bardzo piękne i wartościowe fragmenty, które nie zostały wystarczająco uwidocznione w filmie.
Ciekawa jest również postać Franka, uciekiniera skazanego za morderstwo żony i dziecka. Na pewno każdy czytelnik i widz polubi tego mężczyznę, który jest wzorem cnót, a zarzucane mu czyny wobec jego wersji wydarzeń zostają mu całkowicie wybaczone, a nawet zostają przyjęte z ogromem współczucia. Jego uczucie do Adele okazuje się być naprawdę silne, stąd zakończenie historii nie pozostawia niedopowiedzeń, ale w pełni rozwiązuje ich skomplikowaną sytuację. Moim zdaniem warto zarówno przeczytać książkę jak i obejrzeć film.  

Komentarze

Popularne posty