Na bieżąco #5

W Teatrze Wybrzeże

Jesień to najbardziej kulturalna pora roku. Mimo że pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu, co chwila coś się dzieje. Październik był bardzo udany pod względem premier kinowych, triumf święciły także festiwale filmowe tj. KAMERA AKCJA w Łodzi, Warsaw Film Festival, American Film Festival we Wrocławiu. Podobnie w listopadzie sezon filmowy będzie trwał: Warszawa zaprasza na Festiwal Pięciu Smaków w dniach 12-20 listopada wszystkich fanów kina azjatyckiego, Łodź od 7 do 14 listopada organizuje Forum Kina Europejskiego Cinerga, a Bydgoszcz po raz 22 gościć będzie u siebie miłośników sztuki zdjęć filmowych na festiwalu Camerimage.

Dla tych, którzy cenią sobie wyższą sztukę ciekawą propozycją będzie VII Festiwal Wybrzeże Sztuki w Gdańsku skupiający najciekawsze i najgłośniejsze spektakle teatralne minionego sezonu. Od 3 do 16 listopada na deskach Teatru Wybrzeże będzie można zobaczyć sztuki: "Broniewski" reż.Adam Orzechowski, "Dziady" reż.Radosław Rychcik, "Ciąg" reż. Ewelina Marciniak, "Człapówki-Zakopane" reż. Andrzej Dziuk, "Stara kobieta wysiaduje" reż. Marcin Liber, "Trędowata" reż. Wojciech Faruga i "Wycinka Holzfallen" reż.Krystian Lupa. Na pewno na któryś ze spektakli się wybiorę, ale musicie przyznać, że wybór będzie ciężki. Oprócz uczt teatralnych w listopadzie w Gdańsku i Bielsku-Białej królować będzie jazz. Przez 2 tygodnie w dniach 4-16 listopada w gdańskim Klubie Żak odbędzie się Festiwal Jazz Jantar podczas którego wystąpią słynni jazzmani: James Carter, Wayne Krantz, Steve Lehman,Wojtek Mazolewski. Równie zacnie będzie w Bielsku-Białej podczas 12 Jazzowej Jesieni pod dyrekcją Tomasza Stańki. Od 11 listopada w ciągu 5 dni pod hasłem Nowe wymiary zagrają: Bill Frisell, Gary Burton, Tord Gustavsen oraz oczywiście Tomasz Stańko z nowojorskim kwartetem.


Dla osób szukających alternatywnej rozrywki sieć kin Multikino 7 listopada przeprowadzi kolejną Noc Reklamożerców, a dzień później w Gdańsku na Scenie Muzycznej odbędzie się RetroKomp czyli spotkanie amatorów starych konsoli, komputerów i innego sprzętu elektronicznego.
W kolejnym tygodniu Górny Wrzeszcz zaprasza na kolejną odsłonę Festiwalu Narracje, który pod hasłem: Mędrzec i duch przedstawi instalacje artystyczne na trasie Politechnika Gdańska – Nowa Synagoga.


A na koniec miesiąca niemała gratka dla fanów muzyki filmowej – 30 listopada w Hali Ergo Arena odbędzie się koncert muzyki Hansa Zimmera w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus oraz Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Macieja Sztora. Na pewno postaram się tam być i spróbować rozpoznać dźwięki z "Gladiatora", "Pearl Harbor", "Incepcji" i "Piratów z Karaibów".  

Komentarze

Popularne posty