Motywy filmowe - PISARZE

Postanowiłam wziąć udział w zabawie filmowych blogerów zaproponowanej przez FILM planeta, a ja skorzystałam z motywu nadanego mi przez filmowy kot
Idea gry- przedstawiam 7 filmów wiążących się z zadanym mi motywem filmowym PISARZE
 1.Pisarz - duch -  Autor Widmo reż. Roman Polański 

Tytułowy bohater, który jest pisarzem „do wynajęcia” (Ewan McGregor) dostaje zlecenie napisania pamiętników byłego premiera Wielkiej Brytanii. W tym celu udaje się w ciche, odludne miejsce, a razem za nim podąża narastające napięcie i intryga. Typowe kino Polańskiego, choć niektórzy doszukują się słabych stron i analogii związanych z pośpiechem realizacji podczas aresztu domowego reżysera.
 2.Pisarz zagubiony – Między wierszami reż. Brian Klugman, Lee Sternthal

Młodemu mężczyźnie (Bradley Cooper) marzy się sukces literacki i jego pragnienie spełnia się, dzięki przypadkowemu odnalezieniu starego maszynopisu z porywającą powieścią, którą sobie przywłaszcza. Odtąd musi żyć z ciężarem swojego sumienia, wzrastającym coraz bardziej, aż do poznania właściwego autora historii...
 3.Pisarz mentor – Szukając siebie reż. Gus van Sant

Wybitny pisarz (Sean Connery), który po sukcesie swojego debiutu milknie i od 40 lat nie wydaje nowych utworów spotyka na swojej drodze młodego chłopca, który próbując włamać się do jego mieszkania gubi plecak, a w nim notatki z próbami literackimi. Następnego dnia plecak zostaje wyrzucony przez okno, a w nim naniesione poprawki i adnotacje zachęcające do kontynuowania pisania. Pomimo wielu różnic między mężczyznami zaprzyjaźniają się i tworzą cudowny duet mistrz-uczeń.
4.Pisarz upadły – Nigdylandia reż. Joshua Michael Stern

Porzucony i zapomniany pisarz kultowej książki dla dzieci T.L. Pierson kończy swój żywot samobójstwem, jego syn Zach(Aaron Eckhart) postanawia dowiedzieć się jak wyglądały jego ostatnie lata, więc zatrudnia się w szpitalu psychiatrycznym, w którym poznaje ostatnich przyjaciół swojego ojca. Zaprzyjaźnia się także z młodą dziennikarką, dla której „Nigdylandia” do dzisiaj pozostaje najbardziej fascynującą książką z dzieciństwa i postanawia pomóc Zachowi w odkryciu tajemnicy zmarłego pisarza.
5.Pisarz w kryzysie twórczym – Przejrzeć Harry'ego reż. Woody Allen

Typowy allenowski bohater, nowojorski intelektualista neurotyk, tworzy wykorzystując szczegóły swoich zawiłych relacji z kobietami, które wszystkie odwracają się od niego. W momencie, gdy uniwersytet, który dawniej go wyrzucił, teraz zamierza go odznaczyć za zasługi, pisarz zastanawia się nad ciężkim losem artysty.
 6.Pisarz ojciec – Chłopiec z Marsa reż. Menno Meyjes

Samotny pisarz science fiction(John Cusack) postanawia adoptować dziecko. Jego wybór pada na chłopca, który twierdzi, że pochodzi z Marsa. Jak dwóch ludzi żyjących w świecie marzeń odnajdzie się w nowej, trudnej rzeczywistości?  
7.Pisarz w niebezpieczeństwie – Sekretne okno reż. David Koepp

Sfrustrowany pisarz Mort Rainey (Johnny Depp) po rozpadzie swojego małżeństwa wyprowadza się na prowincję i zamierza tworzyć tam w samotności. Jego spokój zaburza wizyta tajemniczego mężczyzny w kapeluszu, który oskarża go o plagiat i domaga się zmiany zakończenia swego opowiadania. Obaj nie chcą ustąpić, a wkrótce potem zostaje zabity śrubokrętem pies Morta, spłonie dom jego byłej żony...
 
.

Komentarze

 1. Bardzo fajnie, że zwróciłaś uwagę na różnych pisarzy, przez co każdy odwiedzający będzie mógł dopasować filmy do swojego gustu. Nie widziałem jedynie Nigdylandii, ale prezentuje się na tyle ciekawie, że w najbliższym czasie sięgnę po ten film.
  Dzięki za udział w zabawie, pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne zestawienie filmów. Cieszę się, że podjęłaś wyzwanie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wymyślenie dla mnie motywu, chętnie wezmę udział w podobnych wyzwaniach :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty