Jakie programy kulturalne warto obejrzeć w telewizji?

Być może mało osób wie, że w telewizji można znaleźć też coś ambitnego i przyjemnego dla moli książkowych i kinomanów. Na kanale TVP Kultura w sobotnie popołudnia o godz.16.15 emitowany jest program „Sztuka czytania” prowadzony przez trójkę recenzentów: Annę Kałużę, Wojciecha Bonowicza i Andrzeja Franaska. Co tydzień przedstawiają oni trzy niedawno wydane książki i dzielą się swoimi opiniami na ich temat. Trzeba im przyznać, że wybierają pozycje ambitne, cenionych autorów i często są to książki nie znajdujące się na listach bestsellerów, tym bardziej warto dowiedzieć się coś na ich temat, aby nie ominęła nas jakaś wydawnicza perełka. Oprócz tego pod koniec każdego odcinka przedstawiane są biblioteki sławnych osób m.in. Filipa Bajona, Jerzego Stuhra, Julii Hartwig, którzy opowiadają o swoich ulubionych książkach i autorach, często odkrywając przed widzem wiele unikatowych wydań klasyki literatury. Osoby zajęte w trakcie weekendu nie muszą się martwić, że przegapią odcinek ponieważ na stronie vod.tvp.pl można na bieżąco nadrobić zaległości.
W podobnym tonie utrzymany jest program TVN24 „Xiegarniaprowadzony przez Agatę Passent i Mariusza Cieślika(od września br. przez Filipa Łobodzińskiego). W każdą sobotę o godz.18 dziennikarze zapoznają widzów z najnowszymi książkami, hitami wydawniczymi oraz przeprowadzają rozmowę z pisarzem, który w ostatnim czasie stworzył nowe dzieło. Moją ulubioną częścią programu są felietony Michała Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej, który opowiada o ciekawych pozycjach dla dzieci i zwraca uwagę na dbanie o używanie poprawnej polszczyzny. Równie ciekawe są wystąpienia cenionego krytyka literackiego Michała Komara, który każdego tygodnia przedstawia jedną ambitną pozycję wydaną lata temu. Oczywiście przez kilka minut programu znana osobistość opowiada o ostatnio przeczytanej książce, co myślę, że jest również fajnym elementem, bo ja bardzo lubię podglądać co czytają inni, zwłaszcza lubiany przeze mnie aktor czy dziennikarz.
 Xiegarnia, TVN 24
Książki na weekend - Anna Dziewit-Meller, DDTVN
Dla osób, którzy wolą sięgać po lżejszą literaturę, albo po prostu nie mają pomysłu po co warto byłoby sięgnąć polecam krótkie recenzje uroczej Anny Dziewit-Meller, która podczas piątkowych wydań Dzień Dobry TVN prowadzi cykl "Książka na weekend", w którym wspomina o kilku nowościach wydawniczych z różnych dziedzin, zarówno coś dla fanów kryminałów, biografii, książek podróżniczych czy literatury dla dzieci. Czasami te kilkuminutowe wystąpienia są poszerzone o wywiad z pisarzem, wizytą w bibliotece u znanej osoby czy felietonem poświęconym jakimś nowym trendem w świecie książek.
Osoby szukające inspiracji filmowych na pewno słyszały o znanym od lat programie Tomasza Raczka „Weekendowy magazyn filmowy” ukazującym się w TVP1 w soboty o 1.50, a jego powtórka emitowana jest tego samego dnia o 12. Popularny krytyk filmowy zaprasza do swojego programu osoby, z którymi chce porozmawiać o twórczości znanych reżyserów bądź ostatnich wydarzeniach filmowych. Równie cenioną audycją telewizyjną jest „Kocham kino” Grażyny Torbickiej, gdzie co czwartek emitowany jest film fabularny, który zdobył uznanie na prestiżowych festiwalach filmowych na całym świecie. Z okazji odbywających się najpopularniejszych festiwali w Wenecji, Cannes, Berlinie czy Gdyni, Torbicka rzetelnie oddaje relację z miejsca wydarzeń i przeprowadza wywiady z największymi twórcami. Od lat jest ona także dyrektorem artystycznym festiwalu „Dwa brzegi” w Kazimierzu Dolnym, gdzie zapoznaje widzów z najnowszymi perełkami kina niezależnego.
Weekendowy magazyn filmowy, TVP1
  Kocham kino, TVP2
Jeżeli ktoś czasami zastanawia się co zrobić podczas nudnego popołudnia warto spojrzeć co polecają znane i cenione osoby, a następnie spędzić wieczór przy dobrej książce lub filmie. Być może wy znacie jakieś inne programy kulturalne, o których ja wcześniej nie słyszałam? Jeśli chcielibyście coś mi polecić będzie mi bardzo miło :)

Komentarze

Popularne posty