6 filmów z My French Film Festival, które powinieneś zobaczyć

Jak już dobrze wiecie bardzo lubię francuskie kino, stąd My French Film Festival dostępny online przez miesiąc jest dla mnie nie lada gratką. Udało mi się obejrzeć już wszystkie interesujące mnie tytuły z oferty 13 filmów pełnometrażowych i 11 krótkometrażówek. Dlatego dopóki do 16 lutego filmy te są dostępne na stronie myfrenchfilmfestival.com chcę zarekomendować Wam najlepsze moim zdaniem tytuły.


Eastern Boys reż. Robin Campillo
Daniel spotyka Marka na paryskiej stacji kolejowej, gdzie mężczyzna spędza czas ze swoimi znajomymi. Prosi Marka, żeby nazajutrz odwiedził go w jego mieszkaniu. Kiedy jednak Daniel otwiera drzwi swojego domu następnego dnia, nie podejrzewa, że za chwilę wpadnie w pułapkę, która dramatycznie odmieni całe jego życie.

Poruszający dramat, który odbił się echem w zeszłym roku na licznych festiwalach europejskich. Trudna tematyka wykorzystywania nastolatków ze Wschodu jako męskich prostytutek stała się podstawą do stworzenia fabuły wielowarstwowej. Szczególnie uważna i minimalistyczna realizacja filmu. 


Gazele reż. Mona Achache
Para trzydziestolatków, Marie i Eric, są ze sobą od czasów liceum. Kiedy jednak wspólnie kupują mieszkanie, Marie zaczynają ogarniać wątpliwości. Spotkanie z przystojnym, ciemnowłosym mężczyzną sprawia, że postanawia opuścić Erica i wskoczyć w morze wolności. Nieoczekiwanie jednak ląduje na samym jego dnie. Odkrywa, jak okrutny potrafi być świat—w jej wieku bycie singlem traktowane jest jak podejrzana skaza. Poznawszy nowych przyjaciół, Marie uczy się jak stawić czoła życiu w pojedynkę, staje się silniejsza i, co najważniejsze, w końcu jest szczęśliwa.

Bardzo "lejdisowa" historia, ale skrywająca pod powłoką sporo przemyśleń na temat relacji damsko- męskich. Przede wszystkim polecam ten film kobietom, które uważają, że prawdziwe szczęście są w stanie znaleźć tylko u boku mężczyzny.

Niełatwo być Bogiem reż. Daniel Leconte
Philippe Val, redaktor naczelny francuskiego tygodnika satyrycznego Charlie Hebdo, został pozwany za wydrukowanie dwunastu duńskich karykatur, które wzbudziły wściekłość wyznawców islamu na całym świecie. Daniel Leconte śledzi w czasie rzeczywistym niecodzienny proces, chcąc rozpoznać najważniejszych graczy oraz stawkę polityczną na skalę międzynarodową, ideologiczną i medialną procesu. W grze są prawnicy, świadkowie, media, konferencje prasowe i protesty wspierające tygodnik. Oprócz nich są również opinie intelektualistów i polityków oraz protesty i oskarżenia ze strony krajów muzułmańskich. Film jest refleksją na temat islamu, prasy oraz statusu opinii publicznej we Francji, jak i również próbą odpowiedzi na wyzwania fundamentalizmu wobec wszystkich demokracji.

Dokument z 2008 roku niezwykle aktualny wobec niedawnego ataku na redakcję Charlie Hebdo. Film ten pozwala zrozumieć kilkuletnią walkę dziennikarzy w obronie wolności słowa jak i zrozumienie ich filozofii pracy. Ja sama wciąż nie mogę opowiedzieć się po którejś ze stron, nie rozumiem agresji fizycznej ani słownej, która przez tak długi czas nasilała problem między satyrykami a muzułmanami.

Beztroscy reż. Louise de Premonville 
Dwudziestoletni Niels wychodzi z budynku wiejskiej stacji benzynowej, rozmawiając przez telefon. Dołącza do grupy rówieśników opartych o pobliskie samochody i beztrosko rozmawiających przy piwie oraz grającej w tle muzyce. Mężczyzna rozłącza się, siada za kierownicą jednego z aut i rusza w drogę w towarzystwie Sama oraz Nicole. Nie wie jeszcze, że rozmowa, którą właśnie skończył, kompletnie odmieni jego życie.

Interesująca krótkometrażówka uzmysławiająca jak bardzo ludzkie życie może się obrócić o 180 stopni w każdym momencie. Porusza także temat młodych ludzi, którzy całkiem nie są świadomi takiej możliwości.


Cień reż. Lorenzo Recio
Tajpej. Xiao Shou jest nieśmiałym mężczyzną organizującym wędrowne spektakle cieni. Pewnego dnia spotyka eteryczną Ann, w której natychmiast się zakochuje. Tragiczny wypadek przenosi jednak Xiao do mrocznego świata, zanim udaje mu się wyznać dziewczynie swą miłość.

Najlepszy film tegorocznej edycji My French Film Festival ! Niesamowicie pomysłowa historia człowieka, który staje się cieniem. Nie spodziewałabym się, że taki obraz mi się spodoba, a powalił mnie pod każdym względem, szczególnie na poziomie wizualnym.


Ktoś niezwykły reż. Monia Chokri
Sarah to piękna i inteligentna kobieta w wieku 30 lat. Wiedzie życie pełne sukcesów, lecz strach przed porażką sprawia, że popada w odrętwienie. Pewnego styczniowego poranka budzi się w domu na obrzeżach nieznanego miasta, kompletnie nie pamiętając, jak tam trafiła. Od tamtego momentu narasta w niej pragnienie odbudowy swojego życia. Postanawia więc zerwać ze swoim poprzednim życiem, zaczynając od starych przyjaźni.

Przypadkowe sytuacje kształtują nasze życia – sama mogę potwierdzić te słowa. Sarah podejmuje działania, które diametralnie zmieniają też losy innych, w jednym przypadku na lepsze, a w drugim na gorsze. Jest w tym jednak szczerość i odwaga, której brakuje większości ludzi w codziennym życiu.

*opisy filmów pochodzą ze strony myfrenchfilmfestival.com


Komentarze

Popularne posty