Do kina marsz! #2 - premiery w lutym 2015

Filmowy styczeń już za nami. Uwierzycie, że w ciągu 31 dni obejrzałam 31 filmów? Czad! Taki rewelacyjny wynik to w głównej mierze efekt kinowych premier filmów nominowanych do Oscara, ale też uczestnictwie w My French Film Festival oraz Scope 50. O wszystkich tych inicjatywach napiszę jeszcze więcej w tym miesiącu, a teraz zapraszam Was na przegląd lutowych premier.


PREMIERY 6 LUTEGO

DZIKA DROGA

Fabuła przypomina damską wersję "Into the wild" czyli jednego z moich ulubionych filmów. Lubię też Reese Witherspoon, odtwórczynię głównej roli, więc spodziewam się po tym filmie wiele. Ponadto tytuł ten może poszczycić się dwiema nominacjami do Oscara dla najlepszych aktorek pierwszego i drugiego planu dla wspomnianej już Reese i Laury Dern, również mojej ulubienicy z "Dzikości serca".

ZJAZD ABSOLWENTÓW

Miałam okazję widzieć już ten film w ramach styczniowego tournee festiwalu Nowe Horyzonty w Gdańsku. I wspominałam o nim w "Ostatnio oglądanych". Jeżeli znajdziecie ten tytuł w kinach studyjnych i nie straszna jest Wam forma paradokumentu to serdecznie polecam!

POLSKIE GÓWNO

Tytuł o którym było już głośno za czasów ostatniego Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie "Polskie gówno" zostało wyróżnione nagrodą publiczności. Nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek miała okazję zobaczyć satyrę w formie musicalu, wiec na pewno będę musiała obejrzeć ten film.

TURYSTA

Konkurent "Idy" w kategorii najlepszego filmu zagranicznego nominowanego do Oscara. Szwedzki dramat to świetnie skonstruowane studium psychologiczne pełne ludzkich emocji, głównie lęków obnażonych w sytuacji zagrożenia życia podczas lawiny śnieżnej. Widziałam ten film już kilka miesięcy temu i choć na samym początku nie wywarł na mnie wielkiego wrażenia, to jest to obraz który pozostaje w pamięci na dłużej, dojrzewa i skłania do przemyśleń. Dlatego koniecznie szukajcie "Turysty" w kinach studyjnych.


PREMIERY 13 LUTEGO

PIĘĆDZIESIĄT TWARZY GREYA

Ekranizacja popularnej powieści erotycznej nieprzypadkowo pojawi się na ekranach dzień przed Walentynkami. Na pewno będzie to wielki sukces kasowy, ale czy da się z marnej opowieści stworzyć dobry film? Jak na razie zwiastun i muzyka zachęcają do seansu, więc jeżeli planujecie spędzić Walentynki w kinie to przygotujcie się na oblężenie na tym tytule.

TAJEMNICE LASU

Pewnie nie zainteresowałabym się tym musicalem fantasy, gdyby nie nominacja Meryl Streep do Oscarów na rolę drugoplanowej wiedźmy. Bo cóż to by była za gala bez nominacji dla Meryl? Mimo, że nie jest to mój klimat muszę zobaczyć Streep w śpiewającym wydaniu złego charakteru.

KEBAB I HOROSKOP

Czy można zrobić ciekawy film o dwójce oszustów- marketingowców ratujących upadający sklep z dywanami? Mam nadzieję, że tak, bo fabuła zapowiada się bardzo niestandardowo. Aby zachęcić Was do tego filmu wspomnę, że brał on udział w konkursie głównym na Festiwalu Filmowym w Gdyni (Nagroda Specjalna sieci kin studyjnych i lokalnych) oraz Camerimage w Bydgoszczy.


PREMIERY 20 LUTEGO

VIVIANE CHCE SIĘ ROZWIEŚĆ

Izraelski obraz rozpadu małżeństwa i problemu z uzyskaniem rozwodu w konserwatywnym społeczeństwie. Mam nadzieję, że będzie to film porównywalny do irańskiego "Rozstania", który wywarł na mnie duże wrażenie. Nominacja do Złotych Globów też musi świadczyć na korzyść tego dramatu. Szukajcie w kinach studyjnych.

BIAŁY BÓG

Zeszłoroczny film nagrodzony w Cannes poruszający bardzo trudną tematykę okrucieństwa wobec zwierząt. Niestety ominęła mnie jego projekcja podczas objazdowej edycji festiwalu Nowe Horyzonty, ale na pewno będę starała się dorwać ten film.

SNAJPER

Film Clinta Eastwooda nominowany do Oscarów. Historia opowiada o losach Chrisa Kyle'a najlepszego snajpera specjalnej jednostki SEALS amerykańskiego wojska. Kilka lat temu czytałam autobiografię Kyle'a, która była wielkim peanem na cześć miłości do Boga, ojczyzny i rodziny. Jednak znając kino Eastwooda, którego uwielbiam, jestem przekonana, że wyciśnie z tej fabuły jak najwięcej.

SAMBA

Kolejna historia emigranta zagrożonego deportacją z Francji. W rolach głównych niespodziewany duet Omar Sy znany z "Nietykalnych" i Charlotte Gainsbourg, muza von Triera ("Nimfomanka", "Antychryst"). Nominacja do Cezara dla drugoplanowej aktorki Iziy Higielin chyba potwierdza, że to całkiem przyzwoite francuskie kino.


PREMIERY 27 LUTEGO

ASTERIKS I OBELIKS: OSIEDLE BOGÓW

Piąta część losów galijskich przyjaciół w starciu z rozkazami Juliusza Cezara. Tym razem władca każe wybudować obok osady Galów luksusową wioskę dla rzymskiej elity zwaną Osiedlem Bogów. Oby i tym razem Asteriks i Obeliks nie zawiedli nas swoimi kosmicznymi pomysłami.

DISCO POLO

Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Dawid Ogrodnik i Joanna Kulig przeniosą nas do szalonych lat 90-tych, gdzie na każdej imprezie królowały hity disco-polo. Chłopacy z prowincji postanawiają zostać gwiazdami sceny śpiewając kiczowate, chwytliwe piosenki. To będzie hit!  

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty