Kultura na Youtube - polecane vlogi

Blogi blogami, ale dzisiaj coraz większą popularność zdobywają vlogerzy, którzy szczerze i entuzjastycznie dzielą się ze swoimi widzami tym w czym są najlepsi. Dzisiaj mam dla Was 7 vlogów i 3 kanały z filmami/wywiadami, które są moimi must watch.


Book Reviews by Anita link

Anita znana jest ze swojego paplanda, miłości do pisarza Remigiusza Mroza i niepohamowanego entuzjazmu podczas nagrywania swoich recenzji. Mimo, że gustem czytelniczym nieco się z nią rozmijam to czekam na każdy kolejny jej filmik.

Wielki Buk link

Stosunkowo początkująca vlogerka Olga, znana jednak w blogosferze w konwencji czarno-białej to zeszłoroczna laureatka nagrody eBuka na najlepszy blog książkowy wielkibuk.com. Strasznie lubię oglądać jej recenzje, które zawierają w sobie mnóstwo konkretnych treści w krótkim czasie. Przy tym udziela się jej niesamowita energia i zafascynowanie literaturą. Polecam szczególnie miłośnikom literatury grozy.

Czytam sobie link

Agnieszka tworzy bardzo merytoryczne filmiki, dopasowane stylizacją do fabuły książki. Mimo, że klimat jej vlogów może wydawać się dość chłodny, jest ona najbliższa mi gustem czytelniczym, dzięki czemu po każdym nowym materiale dopisuje kolejną pozycję do przeczytania.

Historia bez cenzury link

Kto nie widział ten trąba! Ekipa "Historii bez cenzury" daje czadu przybliżając nieznane ze szkół fakty na temat polskiej historii. Przy tym nie owijają w bawełnę, nie rzucają datami tylko wciągająco opowiadają historie jak z filmu.

Mówiąc inaczej link

Paulina uświadamia Polaków jak słabo znają swój własny język. Omawia najczęściej popełniane błędy, tłumaczy zasady poprawnej polszczyzny. Przy okazji można dowiedzieć się o języku polskim czegoś co nigdy nawet nie zaprzątało nam głowy.

Sfilmowani link

Recenzje Jacka Napory i Dawida Adamka wprowadzają nową jakość krytyki filmowej. Najzabawniejsze okazują się vlogi tuż po obejrzeniu danego filmu, choć uważam że ich wartość jako recenzji jest dość słaba. Jednak chłopaki znają się na rzeczy, wyłapują konteksty między filmami i przy tym wszystkim są naturalnie zabawni.

Studio filmowe KADR  i studio filmoweTOR

Zrekonstruowane filmy polskie m.in. "Pociąg", "Chłopi", "Trzy kolory", "Rejs" dostępne w całości na Youtube legalnie i za darmo.

Trochę kurtury link

Kama i Ela (prowadząca też bloga czytambomusze.pl) od nowego roku systematycznie tworzą vlogi będące ich rozmowami na temat przeczytanych książek, zjawisk związanych z literaturą, ogólnych przemyśleń, które są wynikiem spotkań literackich. Dziewczynom często zdarzają się dygresje, jest dużo śmiechu i ironii, ale dzięki temu wypadają naturalnie i nie silą się na bycie krytykami.

Xiegarnia.pl link

Zbiór wywiadów redakcji programu TVN24 Xiegarnia z cenionymi pisarzami i osobami związanymi z kulturą, krótkie recenzje ostatnio przeczytanej książki przez osoby popularne. Polecam regularne oglądanie całego programu na stronie xiegarnia.pl


Komentarze

Popularne posty