Wakacyjne festiwale filmowe w całej Polsce - część 2

 Sierpień również nie odstaje w liczbie wakacyjnych imprez filmowych, zatem zapraszam Was do zapoznania się z wybranymi wydarzeniami.
9 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI   Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą    1-9.08 
Ten festiwal słynie głównie przez postać Grażyny Torbickiej, dyrektor programowej „Dwóch Brzegów”. Założeniem spotkań filmowych jest ułatwienie kontaktu twórca-odbiorca, dzięki licznym spotkaniom z artystami oraz luźnej atmosferze sprzyjającej wymianie poglądów. Program wydarzeń specjalnych jest równie obfity jak program filmowy. Co istotne, w Kazimierzu Dolnym nie tylko sztuka filmowa jest wyróżniona, ale również mistrzowie słowa, malarstwa oraz muzyki chętnie dzielą się swoją twórczością. Podczas tegorocznej edycji gośćmi będą m.in. Magnus von Horn – reżyser „Intruza”, Jan Englert, Grażyna Szapołowska, Jerzy Stuhr, Janusz Zaorski, Wojtek Mazolewski, Mariusz Czubaj. Spośród filmów, podobnie jak w Sopocie, warto zwrócić uwagę na retrospektywę Jerzego Skolimowskiego – szczególnie polecam „Cztery noce z Anną”, premiery z Cannes – „Syn Szawła”, „Intruz”, „Pasolini” oraz najnowsze polskie tytuły – „Anatomia zła” i „Czerwony pająk”.
4. Kołobrzeski Festiwal Filmowy – Sensacyjne Lato Filmów   6-9.08
Dopiero raczkujący festiwal filmowy jest jedynym wydarzeniem dla fanów kina sensacyjnego. I nie mowa tutaj tylko o komercyjnym kinie sensacji, ale o międzynarodowym pokazie kryminałów, thrillerów i horrorów z wyższej półki. W Kołobrzegu będzie można zobaczyć m.in. „Babadoka”, „Jezioraka”, „Drugą szansę”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest Dario Argento, włoski reżyser horrorów.
5 Transatlantyk Festival   Poznań  7-14.08
Poznański festiwal to połączenie wybitnego świata muzyki i filmu. Dyrektorem festiwalu jest kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara. Transatlantyk obfituje w wielogatunkowe głośne tytuły ostatniego roku m.in. „Virunga”, „Timbuktu”, „Birdman”, ale też odświeża kino nieco mniej ambitne sprzed kilku lat. W tym roku gośćmi festiwalu będą m.in. reżyser Magnus von Horn, aktorka Joanna Kulig, aktorka Sean Young.
42 Ińskie Lato Filmowe   7-16.08
W Ińsku od lat jest promowane przede wszystkim polskie kino. Tym razem będzie można zobaczyć tam m.in. „Carte Blanche”, „Mów mi Marianna”, „Dzień Babci” (mój ulubieniec z Sopot Film Festivalu!), „Disco polo” i „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu”. Oprócz tego na uwagę zasługują zagraniczne tytuły zarówno z kina ambitnego, jak i rozrywkowego.
16. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu   7-16.08 
Wschodnia strona Polski również ma coś do zaoferowania miłośnikom kina. Program tego wydarzenia jest dość nietypowy, w tym roku w Zwierzyńcu będzie można zapoznać się z kinem słowackim, tureckim, filmami Felliniego oraz adaptacje słynnej bohaterki opery Carmen.
7 Solanin Film Festival    Nowa Sól   19-23.08 
Podczas tego offowego festiwalu filmowego aż 50 polskich filmów stanie do rywalizacji konkursowej w kategorii fabuły, animacji i dokumentu. Choć nigdy wcześniej nie słyszałam o słynnym Solaninie ani o nowosolskiej idei promowania niezależnych produkcji filmowych, to chętnie wybrałabym się na tę imprezę.
11. Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe  Zielona Góra   28-30.08  

Czyli filmy fabularne i dokumentalne, których prawdopodobnie nie zobaczycie nigdzie indziej, tylko w Zielonej Górze. No może troszkę przesadzam, z konkursowej listy 22 filmów udało mi się już kilka z nich zobaczyć na innych festiwalach. Myślę, że warto wybrać się na projekcje filmów autorskich i wspierać niszowe produkcje, one również zasługują na to, aby zostać dostrzeżone. 

Komentarze

Popularne posty