Na bieżąco #8 - wydarzenia kulturalne w maju

Wiosna już w pełni, więc czas wyjść z domu i korzystać z uroków nie tylko pogody, ale też tego co oferują nam instytucje kultury. Mam nadzieję, że tak jak ja macie ochotę na poznawanie nowych miejsc, filmów, obrazów czy muzyki. 

Już dzisiaj tj. 8 maja w Klubie Żak po raz pierwszy odbędzie się trójmiejska edycja festiwalu Wiosna Filmów. W bardzo ambitnym repertuarze znajdziemy m.in. „Timbuktu” – afrykański obraz nominowany do tegorocznego Oscara. Wybrane zagraniczne filmy z największych międzynarodowych festiwali będą miały swoją premierę na Pomorzu i prawdopodobnie będzie to jedyna okazja, aby zobaczyć te tytuły w najbliższym czasie. Cały program wydarzenia dostępny tutaj

W sobotę 9 maja sopocka Opera Leśna zaprasza do siebie na dzień otwarty pod hasłem „Kulturalnie, Zdrowo, Relaksowo”. W otoczeniu leśnej przyrody odbędą się zajęcia z jogi, tai chi oraz crossfitu. Zmęczeni aktywnością fizyczną będą mogli zrelaksować się podczas masażu relaksacyjnego, a dzieci poprzez zabawę nauczą się podstaw dobrego odżywiania oraz odkryją świat sztuki podczas warsztatów „Obrazy w muzyce”.

Również jutro zaistnieje okazja do zapoznania się z nowymi, trójmiejskimi brzmieniami w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Projekt MedSti ma na celu uzyskanie oryginalnego stylu muzycznego z połączenia perkusji, fortepianu i waltorni z głosami chóru Akademii Muzycznej oraz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Opery Bałtyckiej.

Mam nadzieję, że już słyszeliście o akcji Bilet za 250 groszy!, która odnosi się do obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, przypadającego na dzień 23 maja. W tym właśnie dniu w całej Polsce będzie można skorzystać ze specjalnej oferty teatrów na najgłośniejsze tytuły ostatniego sezonu. Sprzedaż biletów rusza już 11 maja, więc śpieszcie się do kas biletowych ! W Gdyni Teatr Muzyczny przygotował dla swoich widzów „Grease”, a Teatr Miejski „Chopina bez fortepianu”, natomiast w gdańskim Teatrze Wybrzeże będzie można zobaczyć nagradzanego „Broniewskiego”, zaś Teatr Miniatura dla najmłodszych serwuje „Brzydkie kaczątko” i „Każdy przyniósł co miał najlepszego”. Nie zabraknie też atrakcji w najmłodszym trójmiejskim teatrze czyli Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, który pragnie przyciągnąć do siebie widzów na „Noc z Szekspirem” przygotowaną przez studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Kolejny tydzień zapowiada się jeszcze bardziej obficie. 13 maja rozpocznie się szósta edycja festiwalu Between/Pomiędzy. Formuła tego wydarzenia opiera się na skupieniu się na zjawiskach zaobserwowanych we współczesnej sztuce i spotkaniach z krajowymi i zagranicznymi artystami. Większość spotkań odbędzie się w Sopocie, gdzie organizatorzy zamierzają edukować młodzież głównie w temacie literatury. Twórcy skupiają się na twórczości Samuela Becketta i Thomasa Stearnsa Eliota oraz ich udziale w dzisiejszym świecie teatralnym. Obszerny plan festiwalu można znaleźć tutaj


Weekend japoński  to propozycja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na dni 15-17 maja, kiedy to na tutejszej scenie będzie można zobaczyć dwie sztuki Szekspira w wykonaniu japońskiego teatru. Popołudniami odbędą się wykłady na temat teatru japońskiego oraz pokazy filmów z tamtejszych „Filmówek”. Szczegóły wydarzenia możecie poznać na Facebooku. 

Ja 15 i 16 maja zagoszczę w Łodzi na Before Kamera Akcja czyli spotkaniu z młodymi krytykami filmowymi podczas wspólnych seansów premierowych filmów. Wydarzenie to zapowiada październikowy festiwal, na który przyjadę z przyjemnością po raz drugi.

Przy okazji w sobotę 16 maja wezmę udział w Europejskiej Nocy Muzeów i postaram się odwiedzić łódzkie Muzeum Kinematografii. Polecam prześledzić wykazy instytucji w waszych miastach, które uczestniczą w tej akcji. Nie tylko muzea będą tej nocy stały przed Wami otworem, ale też galerie sztuki, uczelnie artystyczne, często oferując też pokazy z przewodnikiem.

Wracając do Trójmiasta, od 16 do 23 maja w Gdyni odbędzie się 10. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port. W ramach tego wydarzenia na scenie Teatru Miejskiego zostaną wystawione spektakle z całej Polski, niektóre w ramach konkursowej rywalizacji, a te najpopularniejsze jako atrakcje towarzyszące festiwalowi. O tym jakie sztuki będzie można zobaczyć w Gdyni dowiecie się z tej strony.

Na Uniwersytecie Gdańskim w dniach 21-24 maja miłośnicy kultury azjatyckiej będą celebrować wszystko co pochodzi z Korei Południowej. Podczas Made in Korea będzie można zobaczyć tradycyjny taniec z wachlarzami Buchaechum, nauczyć się kroków Gangam Style, posłuchać koreańskiej sopranistki Yeyong Sohn, poznać podstawy taekwondo i języka koreańskiego. Festiwalowi towarzyszyć będą też tematyczne wykłady oraz pokazy filmowe. Więcej przeczytacie tutaj 

W ostatni weekend maja wszystkich Gdańszczan zapraszam do akcji miejskiej Streetwaves, która celebruje kameralne koncerty, performance, ale też pikniki i mecze. Tym razem organizatorzy na miejsce wydarzeń wybrali słynne Falowce na Przymorzu oraz Dolinę Radości. Hasło tegorocznych Streetwaves to „Dobra samotność”, co koordynatorka projektu Natalia Cyrzan tłumaczy tak: „Samotność występuje wszędzie - w bloku zamieszkanym przez tysiące ludzi i pośród milczącego szumiącego lasu. Ale wszędzie tam istnieje potencjalność odnalezienia dobrej samotności - tej oswojonej i możliwej do zaakceptowania”.


Jakie są wasze plany na maj? Może poza Trójmiastem dzieją się jeszcze ciekawsze wydarzenia? Jeśli o takich słyszeliście, dajcie znać w komentarzach.

Komentarze

Popularne posty