Do kina marsz! #5 - premiery w maju

Premiery 1 maja

Ups! Arka odpłynęła
Alternatywna wersja biblijnej historii, w której to tylko nieliczni mogli dostać się na listę wybrańców. Reszta zwierzaków zaczyna wspólnie walczyć o przetrwanie, chwytając się wszelkich niekonwencjonalnych sposobów.

Premiery 8 maja

Sekrety morza
Melancholijna i magiczna historia rodzeństwa, którego matka odeszła z niewyjaśnionych przyczyn.  Szirsza i Ben wybierają się w podróż za towarzyszącymi im świetlikami wydobywającymi się na dźwięk gry muszli, która została im po matce. Widziałam już tę bajkę i jest ona klimatycznie bardzo odległa od znanych nam animacji dla dzieci. Jeżeli szukacie refleksyjnej bajki powinniście sięgnąć po „Sekrety morza”.

Avangers: Czas Ultrona

Fanów produkcji Marvela na pewno nie trzeba przekonywać do obejrzenia kolejnej części przygód superbohaterów w walce z mrocznym Ultronem pragnącym zagłady Ziemi.  A jeśli ktoś lubi od czasu do czasu zobaczyć dobre efekty specjalne, na pewno „Avangersi” byliby słusznym wyborem.

Drugi hotel Marigold

Pierwsza część filmu o hotelu Marigold była bardzo pogodną opowieścią o starszych osobach, które chcą w końcu czerpać z życia pełnymi garściami. Mam nadzieję, że „Drugi hotel Marigold” utrzyma ten klimat i pokaże widzom coś więcej niż na siłę przedłużaną historię.

Premiery 15 maja

Wiek Adaline

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona w wersji damskiej. Trzydziestolatka Adaline na wskutek wypadku samochodowego przestaje się starzeć. Początkowo cieszy się ze swojej niesłabnącej witalności, lecz kolejne lata przynoszą jej coraz większy niepokój i strach o najbliższych. Zaczyna uciekać z miejsca na miejsce, zmienia swoją tożsamość i unika zawiązania jakichkolwiek trwalszych relacji. Gdy na drodze zgorzkniałej kobiety staje mężczyzna, który pragnie obdarzyć ją miłością zaczyna rozważać zmianę swojego dotychczasowego stylu życia.

Citizenfour

Tegoroczny laureat Oscara w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego. Zapis rozmów z Edwardem Snowdenem, tuż przed oraz po ujawnieniu przez niego ściśle tajnych dokumentów na temat inwigilacji amerykańskich obywateli. Miałam okazję zobaczyć już ten dokument i ciężko jest mi go oceniać pod względem technicznym, ale niesie on ponadczasową wartość, jaką jest udana próba stworzenia takiego filmu (wymagało to zachowania zaszyfrowanej korespondencji i ukrywania się przed służbami amerykańskimi). Dla osób, które nie są zorientowane o co chodzi w tej aferze i po czyjej stronie stanąć, „Citizenfour” pozwoli odpowiedzieć na kilka pytań.

Party Girl

Film, który miałam okazję wybrać dla Was podczas projektu Scope 50 :)  Mimo, że „Party Girl” w rozgrywce zajął drugie miejsce, Gutek Film postanowił również i ten film wprowadzić do dystrybucji kinowej. Pisałam o nim więcejtutaj. Chętnie zobaczyłabym go ponownie na wielkim ekranie. Jestem ciekawa czy historia Angelique wciąż wzbudziłaby we mnie tak silne emocje.

Tajemnice wielkiego muzeum
Dokument o kuluarach i codziennym funkcjonowaniu wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki posiadającego jedną z największych kolekcji malarstwa światowego. Inne spojrzenie na sztukę wysoką? Bardzo jestem ciekawa tego filmu. Do znalezienia w kinach studyjnych.

Premiery 22 maja

Mad Max: Na drodze gniewu

Max to były policjant, któremu w przeszłości zamordowano rodzinę. Od tego momentu staje się mścicielem w zniszczonym wojną nuklearną świecie. W kolejnej filmowej przygodzie stoczy walkę z motocyklowym gangiem. W rolach głównych Tom Hardy i Charlize Theron, zatem może to być wyjątkowe spotkanie aktorskie.

Złota dama

Film opowiadający prawdziwą historię walki Marii Altmann o odzyskanie obrazu Gustava Klimta, zrabowanego z jej rodzinnego domu przez nazistów. Obraz będący chlubą wiedeńskiego muzeum przedstawia ciotkę Marii, nie jest to jednak wystarczający powód, aby państwo austriackie chciało się przyznać do grabieży. W głównej roli Hellen Mirren – królowa wielkich postaci.

Taxi-Teheran

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem irański obraz życia codziennego mieszkańców Teheranu. Reżyser zasiadł za kierownicą taksówki, a jego pasażerowie obnażają tamtejsze tradycje, absurdy, poglądy polityczne i religijne.

Dziennik panny służącej
Francuska fabuła osadzona na początku XX wieku opowiada o młodej służącej, która trafia do nowego domostwa, a tam czekają ją anonse gospodarza, kłótnie z jego żoną oraz niebezpieczne, seksualne fantazje ogrodnika. W rolę Celestine wciela się Léa Seydoux, znana z „Życia Adeli”. Jestem ciekawa jak poradziła sobie z tak odmienną rolą.

Premiery 29 maja

Kraina jutra

Uznany w dzieciństwie za geniusza, a obecnie rozczarowany życiem Frank (George Clooney !) oraz inteligentna nastolatka przepełniona zamiłowaniem do nauki Casey, wyruszają na niebezpieczną misję, której celem jest odkrycie tajemnicy miejsca zagubionego w czasie i przestrzeni. Dystrybutorem filmu jest Disney, więc nie spodziewałabym się super fantastycznej historii, ale ciekawego filmu dla nastolatków.

Rozumiemy się bez słów

Sympatyczna francuska komedia o rodzinie głuchoniemych rodziców i słyszącej córki, która pełni rolę tłumacza w ich codziennym życiu. W momencie, gdy nastolatka dostaję szansę nauki w renomowanej szkole muzycznej staje przed wyborem – wyjechać i zostawić rodziców na zdanie się samym sobie czy zrezygnować z marzeń na rzecz bezpiecznej stabilizacji?  

Eden


Kolejny francuski film w tym zestawieniu i też poruszający kwestię muzyki. Paul jest młodym DJ-em, w czasach kiedy to rozwój muzyki elektronicznej przyciąga tłumy odbiorców. Przez lata chłopak jest skupiony na swojej pasji, żyje na fali swojej popularności, jednak jego surowe wybory zaprowadzają go w ślepy zaułek. 

Komentarze

Popularne posty