Do kina marsz! #10 - premiery w październiku

Gorąca jesień filmowa! W październiku w kinach pojawi się tyle interesujących produkcji, że można by wydać majątek na bilety. Niektóre z nich są jednak pozycjami obowiązkowymi. Przekonajcie się co Wam polecam. 

PREMIERY 2 PAŹDZIERNIKA

Marsjanin
Po świetnej „Grawitacji” i zawodzie jakim był „Interstellar” podchodzę sceptycznie do kolejnych produkcji o kosmosie. Tym razem Matt Damon jako jedyny członek załogi ekspedycji na Marsa przeżył na obcej planecie i kombinuje jak wrócić do domu. Reżyseruje Ridley Scott, więc jest szansa, że będzie to udana adaptacja książki Andy’ego Weira.

Praktykant

Robert De Niro w roli praktykanta Anne Hathaway w korpo świecie. To już powinna być wystarczająca zachęta do objerzenia tego filmu. Świetnie, że ktoś z Hollywood wpadł na pomysł, aby pokazać, że od starszego pokolenia wciąż możemy się wiele nauczyć, a to właśnie bogactwo doświadczeń uczy nas najwięcej.

Panie Dulskie

Filip Bajon po raz kolejny sięga po klasykę polskiej literatury. Od dawna obiecywałam sobie, że przeczytam „Moralność pani Dulskiej” i w końcu nadszedł odpowiedni moment, tuż przed seansem. Cieszy mnie, że wśród obsady znajdują się moi ulubieńcy: Krystyna Janda, Maja Ostaszewska i Mateusz Kościukiewicz. Nieco się obawiam, że Bajon po raz kolejny przeszarżuje i zmieni oryginalny tekst w parodię, ale i tak na pewno w przyszłym tygodniu wybiorę się do kina.

Chemia

Kilka lat przeczytałam wywiad z Magdą Prokopowicz, założycielką fundacji Rak’n Roll, niedawno też o niej przeczytałam w książce „Chustka” Joanny Sałygi. Jestem bardzo ciekawa jak mąż tak heroicznej kobiety poradził sobie ze stworzeniem filmu, który nie byłby tylko laurką. Czy udało mu się zachować zdrowy dystans do osobistej historii? Wśród osób, które widziały „Chemię” na festiwalach są rozbieżne opinie, ponoć Bartosz Prokopowicz nadał fabule zbyt odjechany klimat. Planuję w najbliższym czasie samodzielnie się o tym przekonać.

PREMIERY 9 PAŹDZIERNIKA

The Walk. Sięgając chmur

Kto widział dokument „Człowiek na linie” o Philippe Petitcie, który zasłynął przejściem na linie pomiędzy wieżami World Trade Center w 1974 roku, ten raczej nie będzie musiał zapoznawać się z jego fabularyzowaną historią. Wciąż muszę nadrobić wersję dokumentalną i być może skuszę się też na fabułę, ponieważ w głównej roli występuje Joseph Gordon-Levitt, którego uwielbiam od czasów filmu „500 dni miłości”.

Intruz

Widziałam „Intuza” na festiwalu filmowym w Gdyni i jestem nim zachwycona! Jako debiut szwedzkiego absolwenta łódzkiej filmówki Magnusa von Horna ten film jest zrealizowany tak perfekcyjnie, intrygująco i przede wszystkim inteligentnie, że musiałam pokusić się na jego recenzję dla Filmowo.

Performer

Tę niszową, artystyczną produkcję obejrzałam w ramach festiwalu Solidarity of Arts razem z twórcami filmu. Głównym bohaterem filmu jest Oskar Dawidzki, który gra samego siebie czyli artystę performera. Odsłania swoją codzienność, przemyślenia, ale nie jest to dokument, ale bardzo pieczołowicie zaplanowana fabuła. Partnerują mu Agata Buzek i Andrzej Chyra. Najmilej jednak wspominam spotkanie po filmie z Dawidzkim, które prowadził Krzysztof Materna zabawnie eksponując polskie niezrozumienie sztuki nowoczesnej.

PREMIERY 16 PAŹDZIERNIKA

Pakt z diabłem

Oparta na faktach historia najsłynniejszego gangstera Ameryki z lat 70-tych Jamesa „Whiteya” Bulgera granego przez Johnny’ego Deppa.  Od czasów „Donnie Brasco” Depp wybierał role bardziej komediowe, dlatego jestem ciekawa czy to będzie jego powrót do bardziej męskich wcieleń. Choć w charakteryzacji do „Paktu z diabłem” wygląda okropnie. Partnerować mu będzie Benedict Cumberbatch jako brat senator oraz Joel Edgerton jako kumpel z dzieciństwa, który donosi FBI na mafijną rodzinkę. Na festiwalu w Wenecji ten film został uznany jako jeden z najgorszych, ale myślę, że  fani kina gangsterskiego i tak będą zadowoleni.

Demon

Polsko-izraelska koprodukcja przedstawiająca wesele z makabrycznym zakończeniem. Pan młody na dzień przed ślubem znajduje ludzkie szczątki w domu, który otrzymał w prezencie on ojca przyszłej żony. Traci przytomność i następnego dnia nie pamięta co się z nim stało, a po tajemniczym odkryciu nie ma żadnego śladu. Na weselu jednak dzieje się z nim coś podejrzanego, co wprawia w zdumienie wszystkich gości. Ostatni film tragicznie zmarłego Marcina Wrony na pewno będzie rozpatrywany wielowątkowo, również wypowiedź Andrzeja Grabowskiego jakoby na planie filmowym działy się dziwne, niewyjaśnione rzeczy też budzi niepokój. Mam nadzieję, że „Demon” dołączy do nielicznego grona świetnych polskich thrillerów.

Obce niebo

Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa w roli rodziców, którzy emigrując do Szwecji zostają pozbawieni praw rodzicielskich. Ponoć film sporo czerpie z prawdziwych historii Polaków walczących z zagraniczną biurokracją i odbieraniem dzieci za niewielkie przewinienia. Fabuła nie wydaje mi się na tyle interesująca, aby wybrać się na nią do kina, zatem odkładam ten tytuł na dalszą nieokreśloną przyszłość.

PREMIERY 23 PAŹDZIERNIKA

11 minut

Tegoroczny polski kandydat do Oscara wzbudza wiele kontrowersji. Najnowsze dzieło Jerzego Skolimowskiego, które również widziałam w Gdyni, to wielowątkowa opowieść z celną puentą. I choć czekając na zakończenie filmu można odnieść wrażenie, że jest to film o niczym, myślę że końcowe 3 minuty robią wrażenie. Polecam wybrać się na ten film i samemu wyrobić sobie opinię, gdyż jestem przekonana, że film ten będzie miał tak samo wielu zwolenników jak i przeciwników.

Ugotowany

Światowej klasy kucharz po walce z nałogiem chce powrócić z wielkim sukcesem, tym razem zakładając własną restaurację. W roli głównej Bradley Cooper, na drugim planie Sienna Miller, Uma Thurman, Omar Sy i Daniel Brühl. Myślę, że będzie to przyzwoita i smakowita rozrywka na jesienne popołudnie.

Sól ziemi

Najlepszy francuski dokument nagrodzony tegorocznym Cezarem opowiada o brazylijskim fotografie Sebastiao Salgado, który przez ponad 40 lat towarzyszył ludziom na całym świecie w najbardziej dramatycznych etapach historii. Przez wiele lat uważany za wielkiego społecznika, w ostatnich latach skupił się na pięknie natury fotografując miejsca nietknięte przez zachodnie cywilizacje. Wielki człowiek, ważny temat i mam nadzieję, że również rewelacyjny dokument.

Moja chuda siostra

Niemiecko-szwedzka produkcja opowiada o grubej dziewczynce żyjącej w cieniu pięknej siostry łyżwiarki. Gdy ta odkrywa, że idealna siostra cierpi na zaburzenia odżywiania chce jej pomóc, ale ulega prośbom i szantażom chorej. Film został wyróżniony na Berlinale w kategorii nagrody dziecięcego jury Generacji Kplus. Do znalezienia w kinach studyjnych.


Komentarze

  1. Rzeczywiście jest tego trochę :> Najchętniej wybrałabym się na "11 minut", chociaż tak mi się wydawało, że może to być film o niczym, ale myślę, że warto wyrobić sobie opinię o nim samemu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej polecam, ja wciąż nie mogę jasno się określić odnośnie tego filmu, ale na pewno zgadzam się z jego przesłaniem :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty