Na bieżąco #11

Jesienią większość z nas woli zaszyć się w domu pod kocem, z ciepłym kubkiem w ręku oglądając serial lub film. Aby walczyć z jesiennym przygnębieniem zalecam wybrać się od czasu do czasu na spotkanie ze sztuką.

Do piątku w ECS trwa 9 edycja festiwalu ALL ABOUT FREEDOM, który gloryfikuje ambitne kino dokumentalne i fabularne. Miałam okazję uczestniczyć już w premierowym pokazie dokumentu Wima Wendersa „Sól ziemi”, który zachwyca pięknem zdjęć głównego bohatera Sebastiao Salgado, ale też skłania do refleksji nad dzisiejszą kondycją społeczeństwa. Oprócz tego zobaczyłam też filmy „Yes Mani idą na rewolucję” oraz „Fusi”, o których napiszę więcej w najbliższej części Ostatnio oglądanych.

Dziś i jutro tj. 23-24.10 w Teatrze Miniatura po raz siedemnasty zawitają artyści z całej Polski na Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko. Widzowie będą mogli uczestniczyć w 10 spektaklach w wykonaniu grup m.in. z Gdyni, Lublina czy Wrocławia. Więcej informacji dostępnych pod adresem http://www.trojmiasto.pl/windowisko

Od soboty do wtorku czyli w dniach 24-28.10 również w ECS, ale też i w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz lokalu Kurhaus we Wrzeszczu odbędzie się pierwsza odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. W programie bloki krótkometrażówek m.in. z Brazylii, Grecji, Australii, Portugalii, które staną w szaranki w konkursie głównym. Ponadto organizatorzy przypomną mistrzów polskich animacji oraz pokażą pełnometrażowe animacje, które w ostatnim czasie święciły triumfy np. „Mały książę”, „Karski i władcy ludzkości”, „Czarodziejska góra” oraz nominowana do Oscara japońska „Księżniczka Kaguya”. Dla najmłodszych codziennie warsztaty filmowe w Kurhausie, tam również będzie można podziwiać wystawę prac Agaty Królak „Seven stories”.

Oczekuję z ósmą edycją Wybrzeża Sztuki czyli gościnnych pokazów spektakli teatralnych z najpopularniejszych teatrów w Polsce. W tym roku w gdańskim Teatrze Wybrzeże od 30 października do 12 listopada będzie można zobaczyć m.in. „Wroga ludu” Jana Klaty czy „Marię Callas” Andrzeja Domalika, gdzie w głównej roli występuje Krystyna Janda. Szczegóły odnośnie wszystkich prezentowanych spektakli można znaleźć pod adresem http://www.trojmiasto.pl/wybrzeze-sztuki


W najbliższym czasie szykuje się też wiele imprez filmowych m.in. 6 festiwal filmów amerykańskich we Wrocławiu, 9. festiwal filmów rosyjskich Sputnik nad Polską, 9. festiwal filmowy Pięciu Smaków w Warszawie, 23 festiwal Camerimage w Bydgoszczy, 19. festiwal filmów dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu. Dajcie znać czy wybieracie się na któreś z tych wydarzeń, a może polecacie jeszcze coś innego? 

Komentarze

Popularne posty