Najlepsze z najlepszych - podsumowanie roku 2014

Rok 2014 był dla mnie bardzo dobry. Myślę, że widać to także na blogu, gdzie pojawiały się relacje z ciekawych wydarzeń tj. GdańskDoc Film Festiwal, festiwalu Kamera Akcja w Łodzi, Watch Docs i konferencji Medionalia. W końcu odważyłam się wyjść ze swojego ciasnego światka pełnego filmów i książek, zacząć spotykać się z ludźmi, którzy podzielają moje zainteresowania. Dlatego na początek składam przed Wami swoje kulturalne postanowienia na rok 2015:
 1. Wezmę udział w większej ilości spotkań festiwalowych, na pewno wrócę na GdańskDoc Film Festiwal i Kamera Akcja w Łodzi. Marzy mi się wyjazd do Wrocławia na T-Mobile Nowe Horyzonty.
 2. Regularnie będę nadrabiać klasykę filmową – minimum 3 filmy miesięcznie.
 3. Każdego miesiąca przeczytam też książkę, która od dawna figuruje na liście do przeczytania.
 4. Skupię się również na poznaniu klasyki muzyki – tutaj zaczynam od samego początku, więc chcę poznać wszelkie gatunki i tytuły warte uwagi (jeśli polecacie coś od siebie to koniecznie napiszcie o tym w komentarzach).
 5. Na blogu pojawi się więcej postów #Na bieżąco o wydarzeniach w Trójmieście.
 6. Powstanie nowy cykl tekstów o aktualnych tematach kultury.
Będę starać się jak najmocniej spełniać wszystkie te punkty i mam nadzieję, że i wy sumiennie będziecie mnie z tego rozliczać :)
W tym roku udało mi się zobaczyć ponad 200 filmów i przeczytać ponad 50 książek i mam zamiar utrzymać taką statystykę. Z roku na rok coraz ciężej jest spojrzeć na te listy i wybrać najlepsze tytuły. Muszę przyznać, że od ogromu bodźców często nie udało mi się wystarczająco skupić się na danym utworze, trochę działałam na ilość a nie na jakość. To jest rzecz, którą szczególnie chcę poprawić w najbliższym roku – skupiać się na jednej rzeczy w danym czasie. Postaram się w formie rankingu przedstawić wam tytuły, które wywarły na mnie największe wrażenie w 2014 roku.

NAJLEPSZE FILMY 2014


NAJLEPSZE Z FILMÓW "NADROBIONYCH"

 • Dzikość serca reż. David Lynch
 • Urodzeni mordercy reż. Oliver Stone
 • Ostatnie kuszenie Chrystusa reż. Martin Scorsese
 • Dyktator reż. Charlie Chaplin
 • Amadeusz reż. Milos Forman
 • Misery  reż. Rob Reiner
 • Duchy Goi reż. Milos Forman
 • Amator reż. Krzysztof Kieślowski

POLSKIE FILMY WARTE UWAGI


INSPIRUJĄCE KSIĄŻKI


Komentarze

 1. O, też będę na Nowych Horyzontach. Znaczy, planuję to. Pierwszy festiwal na moim koncie, taki z wyjazdem i w ogóle.

  O filmach nic nie napisałaś to ja też pasuję.:) Te "trzy filmy miesięcznie" obejmują tylko klasykę, tak? Bo miesięcznie raczej więcej oglądasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, planuję 3 stare filmy miesięcznie, które od dawna zalegają na mojej liście "must watch" :) Patrząc na statystyki to w tym roku średnio oglądałam ok.20 filmów miesięcznie, wyjątkowo w tym roku statystykę zawyżyły dokumenty widziane na festiwalach.

   Usuń
 2. Też myślę nadrobić zaległości w klasyce ;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty