Wakacyjne festiwale filmowe w całej Polsce - część 1

Zgodnie z zapowiedzią przygotowałam dla Was zestawienie wszystkich większych imprez filmowych, które odbędą się w przeciągu najbliższych dwóch wakacyjnych miesięcy. Mam nadzieję, że czas urlopów będzie sprzyjał filmowym spotkaniom i uda Wam się zawitać na chociaż jeden z przedstawionych festiwali. Ja szykuję się na Sopot Film Festival i żałuję, że na północy kraju nie ma więcej letnich festiwali. Gdyby nie znaczna odległość na pewno pojawiłabym się też na innych, szczególnie smakowicie wygląda dla mnie program T-mobile Nowe Horyzonty, Animatora oraz Brave Festival. Tuż przed sierpniowym wypoczynkiem opublikuję listę kolejnych filmowych wydarzeń. 

44 Lubuskie Lato Filmowe  29.06-5.07  Łagów
W spokojnej wsi Łagów od lat rozpoczyna się wakacyjny sezon filmowy. Program wydarzenia jest bardzo obfity zarówno w polskie popularne tytuły ostatnich miesięcy, jak i kino naszych sąsiadów, a także w kino krótkometrażowe i dokumentalne. Nie zabraknie też warsztatów krytyki filmowej i przeglądów tematycznych m.in. „Seans z najnowszą historią”. Tegorocznym gościem specjalnym jest Lech Majewski, reżyser filmów „Młyn i krzyż” oraz „Onirica-psie pole”.

8 Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato”   5-11.07  Radom
Również w środkowej Polsce latem czci się dorobek filmowy. W Radomiu w trzech konkursach – Grand Prix, filmów niezależnych oraz Hyde Park uznane jury (tegorocznym przewodniczącym jest reżyser Radosław Piwowarski) wybierze spośród kilkudziesięciu polskich filmów młodych twórców, w tym również amatorów, najciekawsze produkcje. Oczywiście nie zabraknie też kompleksowych warsztatów filmowych i sekcji dla dzieci.

10 Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki   5-12.07  Cieszyn
Zaś na południu Polski niemniej ambitnie – pokaz etiud studenckich, nowego kina chińskiego, izraelskiego i palestyńskiego, polskiego dokumentu czy laureatów Berlinale to bogata oferta festiwalu w Cieszynie. Gdyby nie tak znaczna odległość na pewno bym się pojawiła na Wakacyjnych Kadrach J

10  Brave Festival 10-17.07  Wrocław
Hasło Brave Festival  „Przeciw wypędzeniom z kultury” zwraca uwagę na obrazy pomijane na światowych festiwalach, a także w kinach. Organizatorzy starają się przekonać nas, że kino afrykańskie ma również ciekawe pomysły do zaprezentowania. Po ostatnim sukcesie „Timbuktu” mało kto powinien w to wątpić.

8 Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator   10-16.07  Poznań
Przez tydzień w Poznaniu odbywać się będą pokazy filmów konkursowych, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. W ramach spotkań specjalnych na tej edycji pojawią się twórczynie Kathy Rose i Eric Goldberg. To największe wydarzenie filmowe dla fanów animacji w Polsce.

15 Sopot Film Festival   11-19.07
W tle sopockiej plaży będzie można uraczyć się światowymi filmami z najwyższej półki, w tym tytułów biorących udział w konkursie filmów fabularnych i krótkiego metrażu. W retrospektywie będzie można zobaczyć filmy młodych polskich reżyserów: Magdaleny Piekorz, Łukasza Palkowskiego i Jana Komasy oraz cenionych mistrzów: Jerzego Skolimowskiego, Denisa Villeneuve’a i Siergieja Paradżanowa. Oprócz warsztatów z dziennikarstwa filmowego i animacji nie zabraknie też zajęć dla najmłodszych, zaś dorosłych uczestników czeka również uczta muzyczna czyli koncerty do kina niemego, a także filmowa rewia „Jutro będzie lepiej” Osamu Tezuka's Metropolis.

11 Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART  13-19.07  Janów Lubelski
Święto dla fanów kinowych produkcji rozrywkowych – zarówno w polskim jak i zagranicznym wydaniu. Ale też mali widzowie i miłośnicy kina akcji czy romantycznych uniesień też znajdą coś dla siebie. Tegorocznym gościem specjalnym będzie Tomasz Karolak.

19 Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami”  17-19.07  Nowogard
Kameralne spotkanie z polskimi filmami, które zwracały na siebie uwagę na licznych festiwalach, ale nie stały się ulubieńcami kin – w programie „Jeziorak”, „Kebab i horoskop” i „Polskie gówno”.

15 T-mobile Nowe Horyzonty   23.07-2.08  Wrocław

Najpopularniejszy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce to gratka dla miłośników wysmakowanego kina. Nowe Horyzonty szczycą się tym, że premierowo prezentują najgłośniejsze tegoroczne tytuły z festiwalu w Cannes Oprócz tego będzie można zobaczyć międzynarodowe filmy dokumentalne o sztuce i polskie oraz europejskie kino krótkometrażowe. W retrospektywie widzów czeka przegląd kina litewskiego oraz filmów Tadeusza Konwickiego i Philippe’a Garrela. Bardzo chciałabym się wybrać na ten festiwal, mam nadzieję że uda mi się to za rok J

Komentarze

Popularne posty