Zaproszenie na 15 Sopot Film Festival

Jak już wspominałam w tekście Wakacyjne festiwale filmowe wcałej Polsce w dniach 11-19 lipca będę gościć na 15-tej edycji międzynarodowego Sopot Film Festivalu. Dzisiaj pragnę zaprezentować Wam bardziej szczegółowo wydarzenia podczas festiwalu, które moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Mam nadzieję, że być może zachęci to osoby z okolic Trójmiasta do uczestnictwa w tym bogatym spotkaniu filmowym.

Każdy dobry festiwal posiada sekcję konkursową, w przypadku Sopot Film Festiwalu jest ona podzielona na dwie kategorie: film fabularny – konkurs 1-2 oraz krótki metraż – World Short & Short Anima. W pierwszym konkursie będzie można zobaczyć 3 polskie tytuły – „Carte Blanche”, „Kebab i horoskop” i „Małe stłuczki”, ale też zagraniczne tytuły niepokazywane jeszcze w Polsce. Zaś w konkursie krótkometrażówek pojawi się aż 30 filmów, których jestem bardzo ciekawa. Jurorzy zapewne będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Wierzę, że grono profesjonalistów czyli reżyserka Katarzyna Klimkiewicz („Zaślepiona”), reżyser Tomasz Wasilewski („Płynące wieżowce”) oraz operator Ryszard Lenczewski („Ida”)  dokonają słusznego werdyktu.
Jeden z konkursowych filmów, którego jestem ciekawa już od bardzo dawna - "Kebab i horoskop"

W ramach zapoznania się z najnowszymi światowymi trendami w świecie filmu przygotowano trzy sekcje Spectrum: 14/15, Doc oraz Muzyka, Sztuka i Moda. Dzięki temu będzie można zobaczyć laureatów licznych nagród m.in. „Zimowy sen”, „Taxi-Teheran”, „Body/Ciało” czy „Szukając Vivian Maier”. Widzowie lubiący wracać do dawnych klasyków zapewne wybiorą program Retrospektyw, w których pokazywane będą filmy Jerzego Skolimowskiego („Essential Killing”), Denisa Villeneuve’a („Labirynt”), Siergieja Paradżanowa („Barwy granatu”) oraz młodych polskich twórców, których będzie można spotkać w Sopocie: Magdaleny Piekorz(„Zbliżenia”), Łukasza Palkowskiego („Bogowie”) i Jana Komasy („Miasto 44”). Osobiście z zaciekawieniem czekam na seanse kobiecego kina skandynawskiego, w tym obrazu Anny Odell „Zjazd absolwentów”, „Druga szansa” Susanne Bier czy „Broken Hill Blues” Sofii Norlin.
Nie ma to jak kino na plaży ! 

Ale przede wszystkim nie mogę się doczekać atrakcji, które można spotkać tylko w Sopocie! Na pewno wybiorę się na filmowy spacer po tym mieście, poznając miejsca, które mają swój udział w polskiej kinematografii. W ramach projektu Kulturalna Plaża będzie można wziąć udział w plenerowej projekcji filmu Dżigi Wiertowa z 1929 roku „Człowiek z kamerą filmową” oraz posłuchać koncertu Mary Komasy. Ciekawią mnie również koncerty do kina niemego w wykonaniu trójmiejskiego zespołu Old Time Radio oraz Olo Walicki Kaszebe II. Ponadto nie mogę się doczekać spotkania z uznanym krytykiem Łukaszem Maciejewskim, który poprowadzi warsztaty dziennikarstwa filmowego. Fani animacji również będą mieli okazję podszkolić swoje umiejętności pod czujnym okiem studia animacji Grupa Smacznego. Zatem pozostaje mi zaprosić Was do uczestnictwa w 15. Sopot Film Festivalu. Cały program wydarzenia możecie znaleźć na stronie www.sff.pl Do zobaczenia w Sopocie! 

Komentarze

Popularne posty